All Ohio division VI football team

Published: Dec. 3, 2015 at 12:08 AM EST
Email This Link
Share on Pinterest
Share on LinkedIn

COLUMBUS Ohio (AP) - The Associated Press 2015 Division VI All-Ohio football team:

DIVISION VI

First Team Offense

Ends-Jamel Howard, Cincinnati Purcell Marian, 6-foot-4, 205 pounds, senior; Devin Pearl, Cardington Lincoln, 6-3, 170, jr.; Jacob Ward, Columbia, 5-8, 155 sr.

Linemen-Nick Cavinee, Newark Catholic, 6-7, 250, jr.; Michael Bragalone, Kirtland, 5-11, 210, sr.; Logan Bailey, Defiance Tinora, 6-7, 225, sr.; Ben Ferguson, Casstown Miami East, 5-11, 266, sr.; Brett Bauman, Smithville, 6-1, 285, jr.; Luke Treasure, Grandview Heights, 6-2, 220, sr.; Tanner Potts, Woodsfield Monroe Central, 5-11, 240, sr.

Quarterbacks-Tony Barber, Steubenville Catholic Central, 5-11, 160, sr.; Augustus Necastro, Brookfield, 6-3, 195, sr.; Will Kirkpatrick, North Robinson Colonel Crawford, 6-0, 215, sr.; Anthony McFadden, Bainbridge Paint Valley, 5-11, 175, sr.; Kaleb Romero, Mechanicsburg, 5-11, 180, jr.; Mitch Davidson, Columbiana 5-11, 185, jr.

Backs-Devin Dukes, Columbus Ready, 5-10, 215, so.; Joey Bates, Kirtland, 5-10, 184, sr.; Lukas Isaly, Hannibal River, 5-10, 160, so.; Zach Goeke, Spencerville, 6-1, 190, sr.; Caide Bunfill, Barnesville, 6-0, 196, jr.; Nate Rich, Louisville St. Thomas Aquinas, 6-0, 175, jr.

Kicker-Kasey Tingler, Brookfield, 5-10, 170, sr.

First Team Defense

Linemen-Anthony Winters, Beverly Fort Frye, 5-11, 226, sr.; Eric Pickering, Jeromesville Hillsdale, 6-6, 195, sr.; Dylan Hartley, Mechanicsburg, 6-1, 250, jr.

Linebackers-Rhodes Jump, Grandview Heights, 5-10, 210, sr.; Evan Madden, Kirtland, 6-4, 205, sr.; Drew Wolford, Lucasville Valley, 6-1, 235, sr.; David Harvey, Mechanicsburg, 6-3, 180, sr.; Josh Liberati, Lisbon David Anderson, 6-0, 215 sr.; Dauson Dales, Defiance Ayersville 6-0, 185, jr.

Backs-Trey Williams, Cardington Lincoln, 6-2, 225, sr.; Brevin Renollet, Defiance Tinora, 6-4, 185, sr.; Kirk Manns, Fredericktown, 6-2, 185, sr.; Dylan Little, Newcomerstown, 5-10, 148, sr.; Austin VanSickle, Loudonville, 5-11, 172, sr.

Punter-Marcus Brand, Van Buren, 6-3, 200, sr.

Offensive player of the year: Joey Bates, Kirtland

Defensive player of the year: Evan Madden, Kirtland; Rhodes Jump, Grandview Heights

Coach of the year: Ed Phillips, Seneca East

Second Team Offense

Ends-Hunter Wilker, Maria Stein Marion Local, 6-0, 200, sr.; Caleb Hunkus, Brookfield, 6-4, 190, sr.; Elijah Bugg, Oberlin, 5-9, 175, sr.

Linemen-Aaron Deaton, West Alexandria Twin Valley South, 6-1, 260, sr.; James Ort, Bucyrus Wynford 6-5, 270, sr.; Marcus Stone, Columbus Ready, 6-0, 240, sr.; Garrin Knotts, Beverly Fort Frye, 5-9, 184, sr.; John Schwieterman,, Maria Stein Marion Local, 6-5, 210, sr.; Ben Ferguson, Casstown Miami East, 5-11, 266, sr.; Milo Drumm, Columbia Station Columbia, 5-10, 230, sr.

Quarterbacks-Ryan Clark, 6-0, 200, jr.; Bryan Rolfe, Lucasville Valley, 6-2, 190, sr.; Graham Mincher, Springfield Local, 5-11, 155, sr.; Brett Lowther, Cuyahoga Heights, 6-0, 164, jr.

Backs-Hunter Binkley, Delphos Jefferson, 5-10, 180, Jr., Teagan McFadden, Bainbridge Paint Valley, 5-10, 190, sr.; Josh Wills, Tipp City Bethel, 6-0, 200, jr.; Darryn Jordan, Cincinnati Country Day, 5-11, 195, sr.; Jake Reckard, McDonald, 62, 180, sr.; Casey Lewis, Beverly Fort Frye, 5-11, 161, jr.

Kicker-Bair, Grandview Heights, 5-10, 175, sr.

Second Team Defense

Linemen-Davionne Laney, Cincinnati Summit Country Day, 6-0, 220, sr.; Chance Veller, Delta, 6-5, 300, sr.; Antonio Rini, Kirtland, 5-9, 148, jr.

Linebackers-Isaiah McCombs, Richmond Heights, 6-2, 205, sr.; Trey Williams, Cardington Lincoln, 6-2, 225, sr.; Trevor Ferguson, West Jefferson, 6-0, 225, sr.; Dalton Hicks, Delphos Jefferson 6-1, 225, sr.; Brad Meadows, Chesapeake, 6-5, 220, sr.; Kurt Meisberger, Williamsburg, 5-9, 200, sr.

Backs-Isaiah Viator, Smithville, 6-2, 170, sr.; Austin VanSickle, Loudonville, 5-11, 172, sr.; Nick Sam, Cincinnati Country Day, 5-8, 150, sr.; Colton McMannis, Mechanicsburg, 6-0, 155, sr.; John Fallon, Steubenville Catholic Central, 5-10, 150, sr.

Third Team Offense

Linemen-Michael Hartman, Cuyahoga Heights, 6-4, 294, sr.; Davante Parrish, Richmond Heights, 6-5, 330, sr.; Brandon Cutright, Rittman, 6-2, 250 sr.

Quarterbacks-Jacob Viccarone, Columbia Station Columbia, 6-0, 180, sr.; Mykol Brooks, Richmond Heights, 6-0, 189, jr.; Joey Flannery, Hannibal River, 6-2, 180, sr.

Backs-Jesse Lambert, Columbia Station Columbia, 5-9, 170, sr.; Andrew Kenaga, Garfield Heights Trinity, 6-1, 185, so.; Riley Nagel, Defiance Tinora, 5-10, 175, sr.

Third Team Defense

Linemen-Cody Saksa, Hannibal River, 5-9, 180, jr.; Emanuel Lodge, Garfield Heights Trinity, 6-2, 210, sr.

Linebackers-Kobe Fields, Oberlin, 5-10, 175, sr.; Chad McDaniel, Cuyahoga Heights, 5-9, 177, jr.; Mike Jacobucci, Columbia Station Columbia, 5-10, 175 jr.; T.J. Henry, Western Reserve, 5-11, 230, sr.

Backs-Peter Gabor, Kirtland, 6-1, 170, sr.; Dylan Drummond, Cuyahoga Heights, 5-11, 155, so.

Special Mention

Sterling Armstrong, Centerburg; Jack Iannarino, Milford Center Fairbanks; Michael Cockrell, Fredericktown; Dylan David, Howard East Knox; Andre Readey, Grandview Heights; Brenden Reed, Fredericktown; Jacob Rings, Centerburg;

Kyle Hogan, Centerburg; James Lachey, Grandview Heights; Brian Singleton, Fredericktown; Ethan Stambaugh, Cardington Lincoln; Wes Jurden, Newark Catholic; Jacob DeRoads, Milford Center Fairbanks; Hanson Holter, Sugar Grove Berne Union; Jud Lewis, Newark Catholic; Kirk Manns, Fredericktown; Dominic Lombardi, Columbus Ready;

Matthew Burkhart, Barnesville; Tate Engle, Beverly Fort Frye; Walker McMullen, Newcomerstown; Seth Potenzini, Steubenville Catholic Central; D'Eondre Burney, Bellaire; Kaelan Hannahs, Barnesville; Devin Waterman, Beverly Fort Frye; Luke Matusik, Hannibal River; Brady Treherne, Barnesville; Keleal Tarrance, Newcomerstown; Mason Ramsay, Bellaire; Justin Kilburn, Woodsfield Monroe Central; Logan Castello, Barnesville; Joel Ebersbach, Newcomerstown; Dan Harris, Steubenville Catholic Central; Bobby O'Donnell, Woodsfield Monroe Centr,; Cole Susac, Barnesville; Jason Garland, Newcomerstown; Trent Bradford, Beverly Fort Frye; Cedro Parise, Steubenville Catholic Central; Garrett Lochary, Beverly Fort Frye; Jarett Hooper, Woodsfield Monroe Central; Anthony Piper, Bellaire;

Austin Rutecki, Lisbon David Anderson; Matt Howard, McDonald; Carmen Furillo, Brookfield; Zane Rummell, Mineral Ridge; Russell Seamour, New Middletown Springfield; Andrew Zellers, Louisville St. Thomas Aquinas; Jason Thompson, Lisbon David Anderson; Cody Tipple, Smithville; Dale Wolford, McDonald; Keenan Green, Columbiana; Wyatt Loving, Smithville; Cody Hilles, Berlin Center Western Reserve; Joe Perry, McDonald; Zach Hosick, Brookfield; Colton Hunt, Newton Falls; Tommy McCauley, Louisville St. Thomas Aquinas; Heath Snyder, Loudonville, Marc Kraml, Brookfield; Greg Brunner, Berlin Center Western Reserve; Dylan Portolese;

Jacob Viccarone, Columbia Station Columbia; David Allchin Kirtland; Cooper Small, Kirtland; Joe Osterndorff, Columbia Station Columbia; Cody Reichard, Columbia Station Columbia;

Malik Aguiniga, Oberlin; J.B. Surman, Columbia Station Columbia; Jonathon Miller, Kirtland; Owen Loncar, Kirtland; Dylan Drummond, Cuyahoga Heights; Journey Toole, Oberlin; Mark Robinson, Oberlin;

Nick Tafflinger, Lima Central Catholic; Erik Jahna, Gibsonburg; Jacob Miller, Defiance Ayersville; Nathan Drewes, Defiance Tinora; Rece Roney, Columbus Grove; Noah Illig, Delphos Jefferson; Andrew Kelley, Van Buren; Chase Mandusic, North Robinson Colonel Crawford; Zach Carpenter, Liberty Center; Jesse Beverly, Delta; Cole Ohlrich, Van Buren;

Dakota Prichard Spencerville; William Sampson, Attica Seneca East; Derek Smith, Defiance Tinora; Josh Dye, North Robinson Colonel Crawford; Cole Unrast, Maria Stein Marion Local; Derrick Sowers, Sycamore Mohawk; Logan Smith, Liberty Center; Mathias Grube, Defiance Tinora; Braxton Fasone, Van Buren; Mateo Flores, Gibsonburg; Evan Vasquez, Delta; Owen Adams, North Robinson Colonel Crawford; Ethan O'Connor, Lima Central Catholic;

Isaac Thomas, Frankfort Adena; Daniel Rutherford, Coal Grove Dawson-Bryant; Tony Hatfield, Bainbridge Paint Valley; Bryce Romanello, Lucasville Valley; Brendan Meadows, Chesapeake; Joel Taylor, Crooksville; Jordan Spradlin, Lucasville Valley; Casey McComas, Chesapeake, Cale Free, Frankfort Adena; Jacob Clark, Coal Grove Dawson-Bryant; Blake Howard, Lucasville Valley; Hunter Miles, Chillicothe Southeastern; Wesley Stephens, Chesapeake; Chip Russell, Crooksville; Drake Stanforth, Bainbridge Paint Valley; Jacob Johnson, Chesapeake; Tanner Dolen, Coal Grove Dawson-Bryant; Chaz Love, Crooksville; J.T. Ward, Lucasville Valley; Kent Dunn, Chillicothe Southeastern, Austin Blevins, Bainbridge Paint Valley; Caleb Johnson, Bainbridge Paint Valley;

Jamel Howard, Cincinnati Purcell Marian; Bryson Vize, Williamsburg; Nick Edinger, Miamisburg Dayton Christian; Trent McIntyre, North Lewisburg Triad; Darryn Jordan, Cincinnati Country Day; Spencer Clowery, Williamsburg; Kurt Brower, Casstown Miami East; Sean O'Brien, Cincinnati Country Davionne Laney, Cincinnati Summit Country Day; Trent Schmucker, West Liberty-Salem; Caden Hellyer, Casstown Miami East; Timmy Marsalis, North Lewisburg Triad; Colton McMannis, Mechanicsburg; Nick Sam, Cincinnati Country Day; Wade Smiddy, Mechanicsburg; JJ Utz, West Alexandria Twin Valley South; Robbie Phillips, St. Bernard-Elmwood Place.

(Copyright 2015 The Associated Press. All rights reserved.