WV Class A All State Baseball team

By  | 

WV Class A All State baseball team

MGN

First team

P – J.T. Hensley, Sherman, Sr.
P – Isaac Van Meter, Moorefield, So.
P – Hunter Eplin, Huntington St. Joe, Jr.
C – Jacob Hoyt, St. Marys, Sr.
IF – Thomas Blaydes, Charleston Catholic, Jr.
IF – Ty Sturm, Parkersburg Catholic, Sr.
IF – Zach Knight, Ritchie County, Jr.
IF – Avery Lee, Wheeling Central, So.
OF – Sam Romano, Notre Dame, Jr.
OF -Tyler West, Tyler Consolidated, Sr.
OF – Sam Wykle, Summers County, Sr.
UTIL – Lenny Washington, Huntington St. Joe, Jr. (Captain)
UTIL – Marshall Pile, Charleston Catholic, Jr.
UTIL – Cullen Cutright, Williamstown, Sr.
UTIL – Blake Watts, Moorefield, Sr.

Second team

P – Trey Slider, Paden City, Sr.
P – Jack Hadley, St. Marys, Sr.
P – Adam Murray, Wheeling Central, Jr.
C – Eric Williams, Tolsia, Sr.
IF – Jordan Dempsey, Fayetteville, Sr.
IF – Nate Hanshew, Midland Trail, Sr.
IF – Trin Scott, Cameron, Sr.
IF – Noah Beter, Huntington St. Joe, Sr.
OF – Parker Ross, Charleston Catholic, Jr.
OF – Tank Smith, Buffalo, Sr. (captain)
OF – David Hendrick, Wahama, Sr.
UTIL – Patrick Copen, Parkersburg Catholic, Jr.
UTIL – Hayden Baldwin, Moorefield, So.
UTIL – Tim Thorn, Pendleton County, Sr.
UTIL – Elias Gordon, Notre Dame, Sr.

Special honorable mention

Leewood Molessa (Williamstown), Ciah Kennedy (Ravenswood), Matt Saxon (Paden City), Trent Lynch (Williamstown), Tatem McCloy (Ritchie County), Hunter Hickman (Wirt County), Trenton Frame (Gilmer County), Pat Mirandy (Magnolia), Tanner Lett (Doddridge County), Garrett Collins (Notre Dame), Ethan Hager (Notre Dame), Brent Robinson (Notre Dame), Will Strickland (Charleston Catholic), Sonny Peluchette (Wheeling Central), Angelo Gentile (Wheeling Central), Ryan Cross (Paden City), Silas McKeever (Magnolia), Gage Huffman (Tyler Consolidated), Jake Rice (Tyler Consolidated), Jessop Broughton (Cameron), Garrett Scott (Cameron), Andrew Patterson (Greater Beckley), Seth Wolfe (Greater Beckley), Garrett Matherly (Greater Beckley), Cy Persinger (Midland Trail), Colin Dempsey (Midland Trail), Max Holland (Fayetteville), Hunter Rinehart (Fayetteville), Chad Ramsey (Greenbrier West), Caleb Harvey (Summers County), Lane Ours (Moorefield), Brent Moran (Moorefield), Derek Hoyt (Moorefield), Matthews Jenkins (Moorefield), Kole Puffenberger (Pendleton County), Grant Evick (Pendleton County), Logan Whetzel (East Hardy), Andrew Tharp (East Hardy), Justin Frazier (Notre Dame), Austin Bailey (Tolsia), Cory Sweeney (Huntington St. Joe)

honorable mention

Avery Taylor (Ritchie County), Eric Illar (St. Marys), Hayden Swain (Ravenswood), Clayton Thomas (Paden City), Landon McFadden (South Harrison), Noah Dyer (South Harrison); Preston Tucker (Buffalo), JW Armstrong (Charleston Catholic), Connor Blakley (Charleston Catholic), JC Custer (Wheeling Central), Kyle Newmeyer (Wheeling Central), Jordan Stackpole (Paden City), Jake Gamble (Magnolia), Caden Cisar (Magnolia), Dylan Seckman (Tyler Consolidated), Aidan Lucey (Cameron), Noah Neely (Cameron), Chase McClung (Greenbrier West), Reece Standard (Greater Beckley), Travis Scarborough (Midland Trail), Alex Miller (East Hardy), Noah Miller (East Hardy), Seth Smith (East Hardy), Zach Colebank (Tucker County), Easton Snyder (Tucker County), Nicholas Hiett (Paw Paw), Megan Brown (Paw Paw), Dylan Moreland (Paw Paw), Carson Stuart (Tolsia), Ethan Varney (Tug Valley)